Saltbakad rotselleri med oströra och ostsås

När frun och jag var på Ångbryggeriet för några veckor sedan valde jag saltbakad rotselleri till varmrätt, fruns spontana kommentar, ”kör du budget?”. Nej det gör jag aldrig på restaurang, men jag väljer ofta vegetariskt eller fisk, framför allt vegetariskt på Ångbryggeriet för Mari är grym på det (också). Har du möjlighet prova på plats, till alla andra, här kommer min tolkning.
Saltbakad rotselleri med oströra och ostsås
Det här behövs till 4 personer

1 rotselleri, ca 1 kg skuren i skivor
Grovt havssalt
Olivolja

Oströra
Här var det ”tager vad jag haver”, hade oströra över från en provning och den här röran är utmärkt att servera till exempelvis mousserande vin, öl av typen Saison m.m.

Lite beroende på vilken smak du vill ha kan du ta getost och smetana eller riven ost och färskost i samma proportioner som nedan.

150 gram riven Västerbottensost
2 dl smetana
1 ½ krm vitpeppar

Ostsås
150 gram riven Västerbottensost
2 dl grädde
1-2 tsk Västervikssenap
Salt och grovmalen svartpeppar

Till servering
Ångad broccoli eller Haricots verts (fräs i smör och toppa med flingsalt)
Färsk eller torkad rosmarin

Gör så här:
1. Sätt ugnen på 200 oC.
2. Lägg en bakplåtspapper på en ugnsplåt och täck med grovt havssalt. Lägg på rotselleriskivorna, pensla ovansidan med olivolja och ugnsbaka ca 40-45 minuter tills de är mjuka inuti. Skrapa bort saltet från undersidan.
3. Oströra: Rör ihop ost, smetana och vitpeppar.
4. Ostsås: Koka upp grädden, tillsätt den rivna osten och senap, låt koka ihop några minuter, smaka av med salt och svartpeppar.
5. Servering: Bred oströra över rotsellerin, servera med ostsås och brocolli eller Haricots verts. Toppa med hackad rosmarin.

Vintips: Jag avnjöt det med ett glas Pinot Noir från Bourgogne på plats och det blev en utmärkt kombination. När jag testade receptet hemma, blev det ett kraftfullare vin, en av mina ”vardagsfavoriter”, Chiara Condello Predappio 2018 (Nr 91224, pris 209,-). Finns på hyllan i Piteå, till andra butiker beställer du.

Alkoholfritt: Rålund kallpressad 100 % blåbär alkoholfri (Nr 19039, pris 72,-).

Avslutningsvis 3 röda vintips från de senaste lanseringarna i tillfälligt sortiment:

Ciabot Russ Langhe Nebbiolo 2023 (Nr 95297, pris 179,-) – utmärkt till den saltbakade rotsellerin.
Hedges Family Estate Red Mountain 2022 (Nr 93016, pris 289,-) – servera till en hemlagad burgare med rökig majonnäs.

Muga Reserva Selección Especial 2021 (Nr 90384, pris 329,-) – Har du ett barn eller barnbarn född 2021, en utmärkt 20-årspresent, men kan avnjutas i dag till en långkokt köttgryta.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *