Jag skulle kunna köra copy paste på min ingress från vecka 37 med den skillnaden att det har blivit en grad svalare, den 17:e september bjuder på 15 grader vid lunchtid, där jag snart skall avnjuta resterna av en fantastisk Salsicciasås som är ett av veckans recept.
Pasta med salsicciasås
Snabblagade pastarätter är en ev mina paradgrenar och det här behövs till 3-4 personer:
400 gram Salsicciafärs, numera finns det färs i de flesta butiker annars är det bara att köpa korv och pressa ur.
4 msk tomatpuré
Olja att steka i
2 finhackade vitlöksklyftor
1 fihackad röd pepparfrukt
2 msk baslamvinäger
½ dl rött vin
250 gram Mascarponeost
2-3 msk hackad basilika
Salt
Parmignano Reggiano och olivolja till topping.
Pasta
Gör så här:
1. Fräs tomatpurén 1-2 minuter, tillsätt sedan salsicciafärs, vitlök och röd pepparfrukt och låt fräsa tills färsen är genomstekt.
2. Tillsätt balsamvinäger, rött vin och mascarponeost och koka ihop några minuter. Smaka av med salt.
3. Servera med pasta och toppa med basilika, Parmignano Reggiano och olivolja.
Vintips: På hyllan i många butiker hittar du Storia di Famiglia Chianti Classico 2022 (Nr 73273, pris 139,-). Servera 15-17 grader.
Alkoholfritt: Rålund kallpressad 100 % blåbär (Nr 19039, pris 72,-) – Servera 13-15 grader.
Vi avslutar med något sött, min chokladmousse är så uppskattad när jag har med den på provningar. Det viktigaste är bra råvaror.
Chokladmousse
För 5-6 personer alternativt 15 snapsglas
125 gr mörk couvertyrchoklad Nordic Chocolate
2 ägg
3 msk rårörsocker
3 dl vispgrädde
2-3 msk Chokladlikör eller mörk rom (har du vägarna förbi Umeå, köp den lokalproducerade Lady Chocolate, nr 33716, pris 449,-)
Gör så här:
1. Bryt chokladen i små bitar och smält i vattenbad.
2. Vispa ägg och rårörsocker pösigt. Tillsätt sedan den smälta chokladen under kraftig vispning.
3. Vispa grädden ganska tjock och blanda med äggsmeten.
4. Smaksätt med chokladlikör eller rom.
5. Fördela chokladmoussen i glas eller skålar och ställ kallt till serveringen. Ett annat alternativ är att servera på sked.
Vintips: Det uppstår en form av magi mellan chokladmoussén och det söta Brachetto d’Acqui 2024 (Nr 6260, pris 119,-). Servera runt 8-10 grader. Det här vinet funkar också utmärkt till olika typer av pannacotta.
Om två veckor är jag tillbaka med min tolkning av den georgiska/armeniska rätten Kharcho, om utrymmet tillåter kanske något sött.